(196) DUBBELSTUDSARE, tysk, Side by Side med hanner, fremstillet hos Sauer & Sohn, kaliber .450BPE ?, produktionsnr. 38341.

151292. (196) DUBBELSTUDSARE, tysk, Side by Side med hanner, fremstillet hos Sauer & Sohn, kaliber .450BPE ?, produktionsnr. 38341.

, tønde længde 66 cm. Laksesigte med ekstra foldesigteblad, forlænget gangbro med dukkehoved, stålfarvet bundkøler med indgraverede og smukt formede hanner. Fuldgraveret baskyl med blomster- og dyregravering: på venstre side hvilende kronhjort med bag og kalv, på højre side: rådyr med ged og kid. På stigbøjlen et hjorteskind. Dobbelt håndtag, dobbelt udløser med blidt tryk på begge aftrækkere, forsænkede stempelhalsdioptrier. Netskåret frontstamme med bøffelhornnæse og indgraveret lås. Træstempel med netskåret pistolgreb og netskåret bagdæksel af bøffelhorn og logo, stempelmagasin med indgraveret låge, stropper.

Lidt slør, mærker på stemplet, spor af rust/pletter i højre løb, mindre mærker på blå ring, lille fin revne bag tangen ellers MEGET GOD STAND.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 4.731