SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby kunstglas, anden halvdel af det 20. århundrede.
150535. SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby kunstglas, anden halvdel af det 20. århundrede.
Skulptur i form af et æble. Klar glasmasse med indvendig forgyldt indretning. Mærket.
Højde 9 cm, diameter 9 cm.
Ronneby Konstglas blev startet i begyndelsen af 1960'erne af to brødre Josef og Benito Marcolin. Brødrene var blevet uddannet i Murano. Produktionen af kunstigt glas var i produktion indtil 1991. For yderligere information se www.20thcenturyglass.com.
Højde 9 cm, diameter 9 cm.