UNIFORME DELE, Politi, midten af det 20. århundrede.
149867. UNIFORME DELE, Politi, midten af det 20. århundrede.
Politifrakke, blå med knapper og rigsvåbenet på skuldrene i messing. Riv på den nederste del af armene i guldfarvet tråd. To par blå bukser. To skærmhatte, en blå og en hvid, begge udstyret med rigsvåbenet. En bådkasket i blåt med rigsvåbenet. Et sæt epauletter med et lille våbenskjold. Politiet snor med sværd. Fløjte og blokering med "Politianmeldelse ved overtrædelse af færdselsreglerne".
Herkomst. Politi fra Sundsvall.
Brugsslitage. Gulnet tekstil og plet på hvid skærehætte.