KNIV med skede, Kukri, Gurkha-folk, Indien, 20. århundrede.

1496824. KNIV med skede, Kukri, Gurkha-folk, Indien, 20. århundrede.

Kukri, khukri eller khukuri (nepalisk: खुकुरी) er den buede kniv, som enhver Gurkha-mand bærer med sig til enhver tid. Det kan både bruges som værktøj og våben og har også en symbolsk værdi, da det symboliserer stolthed.
Længde med sag 43 cm Knivblad 29 cm Små knive 7 og 7,5 cm.

Brugsslitage, ridser, mærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsslitage, ridser, mærker.

Antal besøg: 4.065