Tusind og én nat 1-6.

Tusind og én nat 1-6.
1496391. Tusind og én nat 1-6.

Förlagshuset Norden 1928, ca.
Forlagets røde halvfranske bind med rigt rygforgyldt, marmorerede bindomslag, øvre forgyldt snit; Komplet i 6 bind.

Den udødelige samling af fortællinger forbundet med den sidste abbasidiske kalif i det berømte Bagdad, Harun al Rashid og hans hof (år 786-809). Oprindelsen findes i den persiske samling HEZAR EFSANEH (de tusinde historier), som igen sandsynligvis stammer fra gamle indiske udgaver.

Brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Förlagshuset Norden 1928, ca.

Brugsspor.

Antal besøg: 1.312