ERIK HÖGLUND - KATALOG MED TO MONOGRAMSIGNEREDE FARVELITOGRAFIER.
1489010. ERIK HÖGLUND - KATALOG MED TO MONOGRAMSIGNEREDE FARVELITOGRAFIER.
Höglund, Erik, svensk billedhugger, maler og glaskunstner, (1932-1998). Kataloget til Erik Höglunds udstilling Glas - Glasværker på Galerie Aix i Stockholm, 1991. Hæftet folio med illustreret omslag. Kataloget indeholder løst vedhæftede farvelitografier signeret under th E. HRS. -91. Titelbladet har også en dedikation fra Erik Höglund til en Karl. "Tak for din påskønnelse af udstillingen. Med venlig hilsen Erik Höglund, Stockholm, 1991. Han meddeler samtidig, at næste udstilling bliver den 7. december. 91 i Galerie Aix. Kataloget indeholder et par korte tekster på engelsk og svensk om Erik Höglunds kunst af Jan Torsten Ahlstrand og Björn Ranelid samt 34 helsides farvegengivelser.