148002. SKRIVESKAB, 1800-/1900-tallet.
Birk. Skabet er dekoreret med 3 hylder og to skuffer. Sekretær med 4 skuffer, indrettet med 13 skuffer og et skab. Længde 105 cm, bredde 53 cm, højde 204 cm.
Knapper til skuffer i sekretæren mangler. Masketung, renoveret og suppleret, ridser og slid.