1475340. GULVLAMPE, omkring århundredeskiftet 1900-1900 tallet.
Messing samovar med spor af sølvbelægning, omarbejdet til en lampe med glasprisme dekoration. Højde ekskl. lampefod ca 95 cm.
Omfattende slitage, tab af dele. Omarbejdet, suppleret. Lampeskærm medfølger.