Bog, "Blomster", Erik Söderberg, AB Svensk Litteratur, Stockholm. 1942
Bog, "Vilde planter i Norden - bind 1", Torsten Lagerberg, Natur og Kultur, Stockholm. 1947
Bog, "Atlas over udbredelsen af planter i Norden", Eric Hulten. Generalstab Litografiska Anstalt, 1950.
Bog, 2 stk. "Svenske planter i tekst og billede", Dr. Björn Ursing, Nordic Rotogravyr, Stockholm. 1944.
Bog, "Sveriges Flora" (nogle løse blade i begyndelsen), Dr. LM Neumann, Dr. Fr. Ahlfvengren, CWK Gleerups forlag, Lund, 1901.
Bog, "Purkeplanter som hobby", Gunnel Nyblom-Holmberg, LTs Forlag - Blomstercirkelns Forlag. 1951
Bog, "Svenske orkideer, Arvid Ohlsson, Swedish Nature, Stockholm. 1951
Bog, "Den nordlige floras geografiske fordeling og immigrationshistorie, Gunnar Andersson, Selim Birger, Almqvist & Wiksells Boktryckeri, Uppsala - Stockholm. 1912.
Brugsslitage. Se ovenfor.
Brugsslitage. Se ovenfor.