Serpan, Jaroslav (egentlig Jaroslav Sossountzov) (1922 Prag-1976 Paris) - Abstrakt komposition, farvelitografi, nederst til højre i pladen og signeret i bly, num."2/X", plademål ca.63x44cm, indrammet under glas, totalmål ca.71x51cm.