UNBEKANNTER KÜNSTLER. Portrætmaleri af Gustav Adolf Wilhelm Antze. Olie på lærred. Datering 1800-tallet.

1461819. UNBEKANNTER KÜNSTLER. Portrætmaleri af Gustav Adolf Wilhelm Antze. Olie på lærred. Datering 1800-tallet.

Gustav Adolf Wilhelm Antze (født 8. marts 1813 i Vlotho an der Weser, død 21. december 1873 i Minden i Westfalen) var garnisonspræst og præst i Minden/Westfalen. Usigneret. Indskrevet på verso.
mål ca. Ramme 78 x 66 cm, maleri 61 x 50 cm.

God stand, let farvetab i højre halvdel af billedet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 731