Et burlesk-/sigøjnerdanservedhæng og kæde i vintage-stil i sølv (stemplet "925").
Vedhænget er sat med en enkelt hængende kulturperle.
6 x ovale, cabochonslebne grønne peridot ædelsten er sat ind i hoveddelen af vedhænget Damens hovedkjole er sat med 3 x rundslebne røde rubin ædelsten, 1 x runde, cabochonslebne rubin ædelstene og nogle små marcasit sten.
Resten af vedhænget er fyldt med flerfarvet emaljering.
Det lille satellitvedhæng over hovedvedhænget er også emaljeret og prydet med en pæreskåren rød rubin ædelsten.
Cirka mål på vedhæng: 52 x 60 mm.
Kædelængde: 45 cm (justerbar til 50 cm) ca.
Samlet vægt: 22,5 gram.
Som ny/god.
Samlet vægt: 22,5 gram.
Som ny/god.