SKAB, Järvsö, mærket 1839, KAD.

1455702. SKAB, Järvsö, mærket 1839, KAD.

Todelt skab med lige krone og profilerede lister. Underdel med klap med måtte.
Indretning i form af skyer og blomster mod en mørkeblå baggrund.
Indvendigt to hylder og en skehylde. Efter stilen at dømme er skabet malet af Bäck Erik Andersson fra Rättvik sogn. Skabet er udskåret i Järvsö, at dømme efter alt sammenligningsmateriale. Nøgle med smykker.

Oprindelse: Gården "Anders-Nils, Löräng, Järvsö. Mærket KAD, 1839, Karin Andersdotter (1815-1893).
Højde 215 cm Bredde 126 cm Dybde 53 cm.

Brugsslitage, mærker/ridser. Lejlighedsvis slid, færdiggjort. Bryd i hængslet på den øverste dør til det nederste skab. Delvist lakeret. Overskabslåsebundter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 4.025