145039. SPEJL, gustaviansk stil, første halvdel af det 20. århundrede.
Oval form. Forgyldt træramme. Udskåret dekoration med perler og pyntebånd. Spejlglas med affaset kant.
Længde ca 76 cm.
Bredde ca 64 cm.
Træværk med revner og reparationer. Forgyldning med nuanceforskelle og misfarvninger. Senere maling med guldmaling. Glas med pletter.