ARMBÅND FORM AF EN SLANGE, ametyst & rubinfarvede sten, sandsynligvis forgyldt sølv, AWA S7 Stockholm 1920.
1442031. ARMBÅND FORM AF EN SLANGE, ametyst & rubinfarvede sten, sandsynligvis forgyldt sølv, AWA S7 Stockholm 1920.
Slangearmbånd med sikkerhedslås, stemplet: AWA "Stockholm" Kattfot S7 (uklart årsstempel), Ingen guld- eller sølvstempler!, Farvede sten (ametyst, rubinrød) og små perler, meget fint arbejde, indvendig armbredde ca 5,8 cm armhøjde ca 5 ,2 cm, vægt 25,87 gram, er i original kuffert.