Modernisme. Limbour, André, tekst. André Beaudin. Editions Verve, Paris, 1961. Med 8 originale litografier trykt af Mourlot Frères, Paris. Stor 4:oi en illustreret paperback med gennemsigtig smudsomslag. Fuldt illustreret med 145 sort/hvide reproduktioner + monterede farveplader + 8 originale litografier.
Bånd med let kantslid. Stykke mangler i toppen af det gennemsigtige låg.