BORDLAMPE, nygotisk, første halvdel af det 20. århundrede.
141474. BORDLAMPE, nygotisk, første halvdel af det 20. århundrede.
Fod af marmor efterfulgt af støbte fabeldyr, der omgiver forgyldte gudebilleder med topværker i hvid alabast og porcelæn, kikkert i messing. Højde 58 cm.