1409227. FLINT LOCK RIFLE, St Etienne, Frankrig, omkring 1800.
Låsepladen mærket "J Mre Le Ump de St Etienne", stemplet 1806 på løbet og mærket på numsen 1814. Ladestang i stål. Længde ca 142 cm.
Slitage, mærker, revne, ikke helt gået igennem. Hanen kan ikke spændes.