MARGTHA RUDOLPHI (1849-1936). akvarel, "En stinta (pige) fra Delsbo 1874", sign.

1389456. MARGTHA RUDOLPHI (1849-1936). akvarel, "En stinta (pige) fra Delsbo 1874", sign.

Marghta, populært kendt som "Märta" Rudolphi, kom til Stockholm omkring 1860 gennem Johan Fredrik Höckerts formidling og blev placeret ved generalstaben Litografiska Anstalt, hvor hun blev uddannet litograf. Ved siden af sit arbejde var hun aktiv som tegner og hendes kunst består i høj grad af motiver fra Delsbotrakterne udført som tegninger. Sammen med sin søster Karin udviklede hun Delsbo-sømmen (broderi), som blandt andre hendes mor Brita Carlsdotter Rudolphi var med til at udvikle. Familien Rudolphi fra Pommern bragte også knuden til Sverige. Selv mændene Rudolphi knyttede.
Det vedhæftede billede af Delsbo kirke er et af Märtas mere kendte malerier.
24,5x19,5 cm, med ramme 52x42 cm.

Signatur let afskåret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Signatur let afskåret.

Antal besøg: 2.467