DRIKKEKANDE, sølv. Stemplet vagt Jacob Nielsen, Oslo 1719-1741. Vægt omkring 1010 gram.
138190. DRIKKEKANDE, sølv. Stemplet vagt Jacob Nielsen, Oslo 1719-1741. Vægt omkring 1010 gram.
Cylindrisk risiko på tre kuglefødder med fuglekløer. Drevet og mejslet dekor af blomster og blade. I låget er en delvist forgyldt medalje fra Reformationen og regeringstiden i Trent 1545-63. Den ene side forestiller paven og den anden djævelen med teksten Ecclesia perversa tenet faciem diaboli (Den forvrængede kirke har en djævels ansigt). På den anden side ses en kardinal og i den anden retning en joker med teksten Sapientes stulti aliquando (Videnskabelige mænd er nogle gange tåbelige). I bunden ses en mønt med Fredrik III's monogram, konge af Danmark og Norge 1648-1670, og teksten Dominus providebit (Herren giver). Tommelfingergreb i form af en akantus, håndtag dekoreret med mascaron. Højde 18 cm.
Den ene fod let presset, små buler, med gravering.