(139) KUGLEGIFLE, tysk, Repeater, mærke Ukendt, model 88, kaliber 8x57i?, Produktion nr. 16755, se nr. SE2131763.
137733. (139) KUGLEGIFLE, tysk, Repeater, mærke Ukendt, model 88, kaliber 8x57i?, Produktion nr. 16755, se nr. SE2131763.
, tønde længde 60 cm. Ottekantet løb, laksesigte med ekstra foldesigteblad, flammehærdet kasse og underbeslag, snaptryk, træstempel med pistolgreb og kindstøtte, stålbagdæksel, stropper.
Revner i stempelhalsen, trofæmærker på stemplet, mærker/ridser på stemplet generelt MEGET GOD STAND.