HONG LEUNG. Olie på lærred, signeret.

1368081. HONG LEUNG. Olie på lærred, signeret.

ca 75 x 105 cm.
Lærred ca 62 x 91 cm.
Ken Hong Leung, en kinesisk-født neo-impressionistisk maler, blev født den 14. maj 1933 i Canton, Kina. I 1949 flyttede han til Hong Kong for at deltage i byens unge kunstsamfund. Og i 1960 blev hans første oliemalerier udstillet i Hong Kong-galleriet.

Brugstilstand.

Få foretaget en gratis vurdering!

ca 75 x 105 cm.
Lærred ca 62 x 91 cm.

Brugstilstand.

Antal besøg: 1.768