1356573. KONSTANTIN STOITZNER. VINELSKERE OLIEMALING.
Olie på træ, billedmål: 21,5 x 15 cm, rammemål: 25 x 19 cm, signeret øverst til højre, østrigsk landskabs-, genre- og stillebenmaler (1863 Busau til 1934 Wien), studerede ved Wienerakademiet under Christian Griepenkerl og August Eisenmenger, modtog adskillige hædersbevisninger, herunder 1909 østrigske statsmedalje, 1915 ærespris fra byen Wien, æresmedlem af den østrigske kunstnerforening, aktiv i Wien.