1354273. SOFA, muligvis Otto Wretling, første halvdel af det 20. århundrede.
Fineret med flere typer hårdttræ. Løse hynder i sæde, tekstilbetræk. Længde ca 212 cm, dybde ca 86 cm, sædehøjde ca 48 cm, ryghøjde ca 95 cm.
Slitage og mærker, skader og tab af dekoration. Den blev angiveligt renoveret i 2014 som elevarbejde på Steneby Skole i Dals Långed.