135248. SKEER, 7 stk, Engelsk Snegl.
Forgyldte skafter. Buet form. Skaft udsmykket med løv og snegl.
Længde 20 cm.
Modellen hed oprindeligt Kings Pattern og opstod i England i begyndelsen af det 19. århundrede. Modellen bærer stilpåvirkninger fra Frankrig. I midten af 1800-tallet blev modellen modificeret og fås nu også som Queens Pattern med reference til Queen Victoria.
Rapport. Ske blade med pletter. Formentlig forsølvet og forgyldt metal.
Længde 20 cm.