SKEER, 7 stk, Engelsk Snegl.

135248. SKEER, 7 stk, Engelsk Snegl.

Forgyldte skafter. Buet form. Skaft udsmykket med løv og snegl.
Længde 20 cm.

Modellen hed oprindeligt Kings Pattern og opstod i England i begyndelsen af det 19. århundrede. Modellen bærer stilpåvirkninger fra Frankrig. I midten af 1800-tallet blev modellen modificeret og fås nu også som Queens Pattern med reference til Queen Victoria.

Rapport. Ske blade med pletter. Formentlig forsølvet og forgyldt metal.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde 20 cm.

Antal besøg: 910