RAV ØRERINGE SØLV ANTIK KÖNIGSBERG 1930.

1341340. RAV ØRERINGE SØLV ANTIK KÖNIGSBERG 1930.

De antikke ravpenduler er lavet af 800 sølv og er stemplet i overensstemmelse hermed. De har snap-on ørekroge med kugleender. Aflange, kunstfærdigt facetterede antikke ravdråber i harmoniske proportioner hænger fra den. Disse rav, skåret i det antikke Königsberg-snit, har en meget smuk farve og har en vidunderlig gennemsigtighed med få naturlige indeslutninger.
Længde 5,5 cm, bredde 1,4 cm, rav 36,8 x 14 mm = i alt 28 øre
Vægt 6,5 gram.

Håndlavet i Königsberg omkring 190 i rigtig god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Vægt 6,5 gram.

Inter-Arte
Antal besøg: 1.586