VÆGPENDUL, gustaviansk stil, Westerstrands, Töreboda, midten af 1900-tallet.
133481. VÆGPENDUL, gustaviansk stil, Westerstrands, Töreboda, midten af 1900-tallet.
Forgyldt ramme. Urhus støttet af mænd og kvinder. Rigt skåret dekoration med roser, løv, guirlander, kanyleret søjle mm. Sorte tal. Nøgle til pull-up medfølger.
Højde 63 cm.
Afvisning. Reparationer. Dekorative elementer mangler. Forgyldning med misfarvninger og forskellige overflader.
Højde 63 cm.