1322767. INGEGERD MÖLLER-NYGREN. Olie på Panel.
'Kungsleden med rösen', 24x36 cm, udateret.
Studerer på Grünewalds malerskole, Otte Skölds malerskole, Kunstakademiet i København og endelig Académie Libre for Lennart Rodhe og Pierre Olofsson.
Repr: Nationalmuseet, Moderna Museet, Göteborgs Kunstmuseum m.fl.
Litt: Svenskt Konstnärslexikon bd 4 og Natur och Kulturs Konstnärslexikon (Norbok, Oslo: 1991).