SWORD IN BAR, såkaldt Iban Dayak Mandau ('head hunter sword').

1322330. SWORD IN BAR, såkaldt Iban Dayak Mandau ('head hunter sword').

Montering i udskåret ben og rattan, smedet klinge med messingindlæg, skede i rigt udskåret træ og rattan, afsluttet med silkekogger, dette Kina, Qing, Sarawak Malaysia, 1800-tallet, total længde 72 cm.

Der er slid og mindre ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Der er slid og mindre ridser.

Antal besøg: 1.720