CARL MALMSTEN. Skab, Klinta fransk valnød, Åfors Möbelfabriks AB.

130845. CARL MALMSTEN. Skab, Klinta fransk valnød, Åfors Möbelfabriks AB.

Entreskab i 2 sektioner, overskab med 3 hylder og 2 mindre skuffer, trækknopper i træ. Overskab med vinklet front.
Underskab med 2 skuffer, træhåndtag, 2 hylder Mærket og mærket "Åfors möbelfabriks AB" Klinta skabe i begrænset oplag blev lavet af fransk valnød Højde 165 cm, bredde 94,5 cm, dybde 41 cm.

Slitage, mindre ridser, mindre ældre reparerede finerskader på den ene kortside af overskab.

Nøgle/nøgler findes

Kunstner/designer

Carl Malmsten (1888–1972)

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Kunstner/designer

Carl Malmsten (1888–1972)

Antal besøg: 3.984