130845. CARL MALMSTEN. Skab, Klinta fransk valnød, Åfors Möbelfabriks AB.
Entreskab i 2 sektioner, overskab med 3 hylder og 2 mindre skuffer, trækknopper i træ. Overskab med vinklet front.
Underskab med 2 skuffer, træhåndtag, 2 hylder Mærket og mærket "Åfors möbelfabriks AB" Klinta skabe i begrænset oplag blev lavet af fransk valnød Højde 165 cm, bredde 94,5 cm, dybde 41 cm.
Slitage, mindre ridser, mindre ældre reparerede finerskader på den ene kortside af overskab.