1301670. WILHELM KÅGE. VASE, SØLV, GUSTAVSBERG.
Grønt glaseret stentøj med sølv havfrue dekoration. Hånddrejet, monogram signeret og nummereret 1132 III.
Højde 22 cm.
Herkomst: Bo Mattssons keramiksamling, Malmø.
Krakelering, glasurmærke ved munden. Skader i sølvdekoration.
Højde 22 cm.