WILHELM KÅGE. VASE, SØLV, GUSTAVSBERG.

1301670. WILHELM KÅGE. VASE, SØLV, GUSTAVSBERG.

Grønt glaseret stentøj med sølv havfrue dekoration. Hånddrejet, monogram signeret og nummereret 1132 III.
Højde 22 cm.
Herkomst: Bo Mattssons keramiksamling, Malmø.

Krakelering, glasurmærke ved munden. Skader i sølvdekoration.

Kunstner/designer

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 22 cm.

Kunstner/designer

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Antal besøg: 2.714