OWE ZERGE. "Saint Sebastian", olie på lærred, signeret og dateret 1925.

1301061. OWE ZERGE. "Saint Sebastian", olie på lærred, signeret og dateret 1925.

171x65 cm, rammemål 183x78 cm.

Afbildet som Sankt Sebastian er vennen og rejsekammeraten Hugo Holmer (1915-2002), Villansvånga.

Bemærk: En skytshelgen. I middelalderen, da den sorte død skyllede ind over Europa, blev Sebastian skytshelgen mod sygdommen. Som sådan er han afbildet gennemboret af pile iført et lændeklæde, bundet til et træ i en lidende positur. I løbet af det 18. århundrede kom sådanne billeder og figurer til at blive samlet i homoerotiske kredse, og Sankt Sebastian blev adopteret af dem som skytshelgen. Som sådan må Sebastian også være blevet aktualiseret i slutningen af det 20. århundrede blandt homoseksuelle med hiv og aids.

Proveniens: Billedet var i kunstnerens eje indtil han døde, hvorefter maleriet blev solgt Galleri 19, Torestorp, Bert Gederyd. Selvom mange interesserede har gjort adskillige forsøg gennem årene på at købe netop dette værk af Owe Zerge, nægtede han altid at sælge sit yndlingsværk.

Mindre overfladeridser og mindre pletter fra rammemaling.

Kunstner/designer

Owe Zerge (1894–1983)

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Owe Zerge (1894–1983)

Antal besøg: 15.832