129663. BOGHYLDE, teaktræ, 1960'erne.
Teaktræ. Underdel med skuffer og låge med hylder bagved, overdel med sorte ender og tre hylder og skuffer. Udvidelig skrivedel. Længde 116 cm, bredde 43 cm, højde 165 cm.
Slitage, ridser, stød. Der mangler 4 hyldeholdere til en hylde.