ENRIC CLARASÓ. “ocell de pas”.

1295074. ENRIC CLARASÓ. “ocell de pas”.

Marmorskulptur Signeret og betitlet. Lavet omkring 1907.
Bibliografi: JM Infiesta og P. Chinchilla, "Et århundrede med catalansk skulptur", Barcelona, Ediciones Aura, 1975, s. 62; J. Bassegoda Nonell og JM Infiesta, "Modernism in Catalonia", Barcelona, Editions of New Art Thor, 1976, s. 121; "Fra Gaudí til Picasso: il modernismo catalano", Venedig, Fondazione Giorgio Cini, 1991, s. 18 60,5x16x15,5cm.

Afhugning i bunden og restaurering af halsen.

Nej, betales af sælger

Få foretaget en gratis vurdering!

Nej, betales af sælger

Antal besøg: 1.442