PETER DREHER. "TRE GLAS"-LITOGRAFI.

1276258. PETER DREHER. "TRE GLAS"-LITOGRAFI.

Tre glas litografi, plademål: 34,5 x 15,5 cm, stelmål: 69 x 52 cm, nummereret 1/50, signeret: Peter Drxxx 78.

Peter Dreher (1934): I 1972 blev det første enkeltbillede af et vandglas taget. "For at vise, at det ikke er nødvendigt at ændre motivet for at blive stimuleret til at male",#3 lavede han yderligere billeder af samme emne. Fra 1974 blev disse første billeder til en serie, som han fortsætter den dag i dag. Billedet har samme størrelse som objektet, et tomt vandglas, og er placeret på en hvid bordplade og mod en hvid baggrund. Belysning, afstand og billedforhold ændres ikke i "Nat-serien", "Dag for dag god dag I", mens i "Dag-serien" er glasset malet under forskellige lysforhold, så her fremstår farvespektret rigere. Kunsthistorikeren Angeli Janhsen beskriver projektet således: ”Peter Dreher satte et eksperimentelt arrangement op i studiet, som han holder fast i, som han kun varierer lidt i forskellige serier, indenfor serien. Her er glasset, her er maleren, her er lærredet, her er belysningen. Du kan sikre dig, at belysningen og placeringen altid er den samme, så det samme glas altid fremstår ens."#4 Siden 1974 og frem til i dag (2017), omkring 5.200 billeder i serien "Tag um Tag guter Tag I" ( Nachtserie) og "Tag um Tag gut Tag II" (dagserie) blev skabt.

Andre grupper af værker En anden serie, også påbegyndt i 1972, viser altid det samme landskabsudsnit på forskellige tidspunkter af døgnet. Det har titlen "Smukke dage i Schwarzwald" og blev malet plein air. Også i hans andre serier (Silverbowls, Vitrines, etc.) en.) han beskæftiger sig med emnet tid og aspektet af gentagelse.

Han realiserede kunst-i-arkitektur-projekter i ind- og udland. I Freiburg i 1978 tegnede han facaden på Freiburg Universitetsbibliotek med en række selvportrætter.

Udover regelmæssige ophold i USA, hvor der blev skabt såkaldte post-pop art-værker, udviklede Dreher også koncepter med politisk indhold. Værket "Den store plakat i akvareller" og andre akvareller i stort format omhandler reklamebilleder. Sproget og det skrevne ord spiller også en vigtig rolle i Drehers arbejde ("Billeder"). Hans oeuvre omfatter en samling af tryk. Siden 1970'erne har han beskæftiget sig med abstrakte billedopfindelser.

I sine malerier beskæftiger Peter Dreher sig med den filosofiske lære i Edmund Husserls fænomenologi (værker med titlen "Long Brief Views"). Aspekter af forgængelighed, midlertidighed og perception spiller en vigtig rolle. Billedets emne optræder her "ufuldstændigt" i en slags fragmentering og skal suppleres af beskueren.

Aldersrelateret stand, 2 pletter på arket, se billeder.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.113