1237603. EMERALD RING 9 ct. signeret HARRY IVENS.
Den pragtfulde ring er lavet af 925 sølv og stemplet, den bærer også signet fra Harry Ivens, USA.
Sæt med en firkantet facetteret naturlig smaragd i antik form, skakternet skåret.
Smaragden er omgivet af et entourage af små brillantslebne hvide topaser. Ringhoved og ringskuldre er dekorativt åbne bearbejdede.
RG 56 = ringbåndets indre diameter 17,8 mm, ringhoved 19,5 x 18,2 mm smaragd 16 x 12 mm = ca. 9,0 ct., vægt 7,2 gram.