Kommode MED STENPLAD, gustaviansk stil, såkaldt Haupt-stil, midten af det 20. århundrede.
123642. Kommode MED STENPLAD, gustaviansk stil, såkaldt Haupt-stil, midten af det 20. århundrede.
Løvfældende finer. Rigt intarsia-dekor med urne, guirlander og bugtende kant. Tre udtræksskuffer. Udsmykkede messingbeslag. Skrå forreste benpar. Gråbroget stenplade med affaset kant. Der medfølger en nøgle.
Længde 116, bredde 49, højde 84 cm.
God stand. Nogle ridser eller afvisning. Let tør finer (lak / finer med revnet ler / revner).