SKÅLE, to stykker Imari, Japan 20. århundrede.

122699. SKÅLE, to stykker Imari, Japan 20. århundrede.

Porcelæn. Malet i Imari farverne rød, blå og guld. De femkantede og sekskantede felter er fyldt med forskellige, delvist stiliserede motiver. Disse omfatter traner, sommerfugle, planter og lykkesymboler. Inkluderet: Stor, rund skål med blå og hvid dekoration af en kvinde med en kurv fuld af blomster på ryggen og en hjort. Udvendig fyrretræer og i kanten div. brokade mønster. blåt mærke.
Japan den 20 århundrede D. ca. 20 eller 24,5 cm.

Fremstår med brugsspor, kant af den runde skål 1x bedst.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus Dannenberg
Antal besøg: 942