122699. SKÅLE, to stykker Imari, Japan 20. århundrede.
Porcelæn. Malet i Imari farverne rød, blå og guld. De femkantede og sekskantede felter er fyldt med forskellige, delvist stiliserede motiver. Disse omfatter traner, sommerfugle, planter og lykkesymboler. Inkluderet: Stor, rund skål med blå og hvid dekoration af en kvinde med en kurv fuld af blomster på ryggen og en hjort. Udvendig fyrretræer og i kanten div. brokade mønster. blåt mærke.
Japan den 20 århundrede D. ca. 20 eller 24,5 cm.
Fremstår med brugsspor, kant af den runde skål 1x bedst.