122682. RUND PLADE, Kutani, Japan, 1800-tallet.
Porcelæn. Blomsterformet spejl, fint malet i jernrøde, guld- og polykrome emaljefarver med et par fugle foran en blomstrende krysantemumbusk. Kant med fire runde medaljoner fyldt med blomster, på en rød bund fyldt med guldranker og felter med brokadedesign. Kalligrafisk tegn under bunden. i rødt. Japan, 19 århundrede D 34 cm.