1223974. Victor Jeannot Geneve sidst i det 19. århundrede.
Æske med tre låg med 52,6 mm diameter. Roskopf-type urskive af porcelæn. Manuel oprulning af nøglebevægelser. (ikke inkluderet). Maskine signeret i nikkel.
Dets funktion kunne ikke bekræftes. Trænger til reparation, da maskineriet bevæger sig inde i urkassen.