121499. SPISEBORD, barokstil, 1800-/1900-tallet.
Egetræ. Rektangulær top med indsatser. Koblet bund med balusterformede ben. Længde 150 + 65 +65, bredde 75, højde 78 cm.
Slitage og ridser, mindre finerrejsning på tavlen, låseprop mangler på undersiden.