PISTOLER, et par, begyndelsen af 1700-tallet.

1190285. PISTOLER, et par, begyndelsen af 1700-tallet.

Svenske kavaleripistoler til officerer, Karolinska.
Lås mærket PB, muligvis Per Boman, født 1660, arbejdende som låsesmed på Jönköpings fabrik, mester i 1697.
Lås ombygget, messingbeslag, hornnæser. Kaliber 16 mm. Lås samler op.
Længde ca 54 cm.

Skader, slitage. Opladere mangler hornender.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde ca 54 cm.

Antal besøg: 4.668