Albert Bonniers Forlag. Stockholm 1914-1918. Bibliofil udgave af 350, dette nr. 229. 14 bind. Halvfranske bands. Øvre guldskåret.
Første bind, del 1-2. Legender og sange. Nye digte. Kong Salomon og Morolfs sidste digte.
Andet bind, del 3. Ungdomsromaner.
Tredje bind, del 4-5. Livets fjender. Mestrene i Österås. Rokoko romaner.
Fjerde bind, del 6-7. Sidste noveller. Fra Gustaf III's dage.
Femte bind, del 8-9. Digter og drømmer. svenske tegn.
Sjette bind, del 10-11. Essays I. Essays II.
Det syvende bind, del 12. Carl Linné. Johan Wellander.
Bind otte, del 13. Svensk litteratur I.
Niende bind, del 14-15. Svensk litteratur II. nordisk litteratur.
Tiende bind, del 16. Udenlandsk litteratur.
Elvte bind, del 17-18. Teater og drama under Gustaf III. Gustaf III som dramatisk forfatter.
Tolvte bind, del 19-20. Svensk kunst og svensk natur. Niclas Lafrensen døde og forbindelserne mellem svensk og fransk maleri i 1700-tallet. Kunsthistorisk undersøgelse (+ nogle monterede sv portrætter).
Trettende bind, del 21-22. Udenlandsk kunst. Undersøgelser om Jacques Callot.
Fjortende bind, del 23-24. Rejsedokument. For og imod.
Brugsspor.
Brugsspor.