1166947. MEDALJON, 18k rødguld med KAMÈ. Stemplet 1883.
Cameo skåret i tre forskellige farvede lag, agat med profiler af en mand og en kvinde i antik stil. Fotoskjul. Højde inkl. løkke 4,5 cm. Samlet vægt ca 16,5 gram.