116226. BROCHE MED STEN OG MARKASITTER, sølv, første halvdel af det 20. århundrede.
Cabochonskårne sten sandsynligvis månesten. Gennembrudt sølvskinne med markasitter. Importstemplet sølv.
Længde 3 cm.
Bredde 2,5 cm.
Sten trænger til rengøring. Sten ikke testet i spektrometre.