115509. Sæt , 4 dele, dels Upsala-Ekeby.
Potte, grøn glasur, mærket Ekeby 5, dia 17,5 højde ca. 15,5 cm.
Skål, "Havsflora" Anna Lisa Thomson, længde ca. 24 cm.
Lampe, umærket, diameter ca. 22 cm højde ca. 11,5 cm.
Vase, grøn glasur, umærket, evt. Einar Luterkort, højde ca. 21,5 cm.
Krackelyrer. Brugsslitage, mærker. Lejlighedsvis lille glasurhak.