WARNHEMS Kloster og Kirke af Hilder Werner.

1119748. WARNHEMS Kloster og Kirke af Hilder Werner.

WERNER, HILDER. I – II: -I. - Med 10 fotografier. 51 s., 10 plader (billeder klistret på pap; faktisk 9, men det 10. foto er ifølge tidligere katalogister det samme som billedet klistret på indersiden af forsiden af seglet, 'ARNEHII SIGILL ABBA'. Lidköping, Pettersonska Boktryckeriet, 1878.
- II. -Med 4 paneler. 64 s., 4 litografiske plader nummereret X-XIII. Lidköping, Joh. Isakssons Boktryckeri, 1881. (Nummereringen af pladerne modsiger faktisk det "tiende foto", men de to dele er trykt med 3 års mellemrum og på forskellige kontorer, hvorfor der kan være begået fejl). 2 originale stofryg med tryk på forsider. Meget god stand! Opbevares i en speciel tung brun kapsel med titlen i guld på bagsiden. Bogplade 'Sven Olof Löfving' på indersiden af foromslaget i begge bind. Et meget flot eksempel. af dette sjældne værk!

Brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsspor.

Antal besøg: 824