SIWER NILSSON. Udskåret figurgruppe i træ, 1900-tallet.
1113214. SIWER NILSSON. Udskåret figurgruppe i træ, 1900-tallet.
Jordstykket. Signeret SN og dateret 1978. Højde 20 cm. Længde 22 cm. Siwer Nilsson blev født i 1904. Allerede som barn begyndte han at skære figurer i træ. Han var murer af fag, men i sin fritid helligede han sig udelukkende sin udskæring. Han boede i Hjärup og har udstillet i Lunds Kunstgalleri i Danmark med mere.