1112162. STOLE, 3 stk model 430, Arne Vodder, 1960'erne, Danmark.
Tre stole model 430 designet af Arne Vodder for Sibast, Danmark. Stel i massiv palisander, senere betrukket med Josef Frank tekstil.
Mål: højde 82 cm, sædehøjde ca. 46 cm
En stol med en reparation på rygskinnen. Enkelte ledglidninger, ellers mindre Brugsslitage og ridser. Polstring med slid, falmning og huller.